FAQ ozonowania

Ile trwa ozonowanie?

W zależności od kubatury pomieszczeń i wydajności ozonatorów proces ozonowania może trwać od 2 do 6 godzin. Kluczowe jest uzyskanie odpowiedniego stężenia i utrzymanie go przez około godzinę. Ozon rozkłada się na tlen połowicznie w ciągu 20-30 minut, więc po 4 godzinach nawet przy dużym stężeniu, poziom ozonu spadnie poniżej bezpiecznego dla człowieka 0,1 ppm. 

Czy ozon jest szkodliwy dla środowiska?

Ozon nie jest szkodliwy dla środowiska. Jest najbardziej ekologiczną metodą dezynfekcji, gdyż rozkłada się na tlen. Ozon wytwarzany jest w przyrodzie naturalnie podczas wyładowań atmosferycznych.

Czy ozonowanie uszkadza sprzęt elektroniczny?

Ozon jest silnym utleniaczem, w związku z tym oddziaływuje na różne materiały. Przy częstym ozonowaniu (np. tygodniowym) dużym stężeniem utrzymywanym przez kilka godzin, po kilku miesiącach mogą pojawić się problemy ze sprzętem. Dlatego w ozonox jednorazowe dezynfekcje robimy stężeniem 2,5 - 5 ppm utrzymywanym przez około godzinę, a przy dezynfekcjach cotygodniowych 1 - 2,5 ppm utrzymywane przez pół godziny.

Które tworzywa niszczą się pod wpływem ozonu?

Ozon najmocniej oddziaływuje na NITRYL, HYTREL, GUMĘ, NYLON.

Dość mocno na ACETAL, STAL WĘGLOWĄ, ŻELIWO, NEOPREN.

Słabo na ABS (tworzywo sztuczne), MOSIĄDZ, BRĄZ, CHEMRAZ, EPDM, HDPE, NORYL, POLIETYLEN, POLIPROPYLEN, PVC, STAL KWASOODPORNĄ (304), TYGON.

Najbardziej odpornymi na działanie ozonu materiałami są ALUMINIUM, CERAMIKA, MIEDŹ, CPVC, FLUOROCARBON, HASTELLOY-C, HYPALON, KALREZ, KEL-F, POLIWĘGLAN, PEEK, POLIURETAN, PTFE, PVDF, SILIKON, STAL KWASOODPORNA (316), TYTAN, VITON.

Czy ozon niszczy rośliny

Tak, ozon negatywnie wpływa na rośliny, dlatego podczas zabiegu dezynfekcji metodą ozonowania powinny być wyniesione z ozonowanych pomieszczeń, lub zawinięte szczelnie w folię. W następstwie dużego stężenia ozonu rośliny w ciągu kilku dni / tygodni mogą obumrzeć. 

Czy ozon jest szkodliwy dla zdrowia?

Ozon może spowodować zatrucie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas zabiegu. Bezpieczne dla człowieka stężenie to 0,1 ppm. Przy stężeniu 0,3 ppm maksymalny czas przebywania człowieka wynosi 15 minut. Pierwsze symptomy zatrucia ozonem to pieczenie oczu i układu oddechowego. W przypadku zatrucia należy wynieść człowieka na świeże powietrze i dać mu odpocząć. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy wezwać karetkę. Mocne zatrucie ozonem może doprowadzić do obrzęku płuc, a nawet śmierci.

Zabijemy wirusa, zanim on dopadnie Ciebie!

Adres
Godziny pracy

ul. Cystersów 13
31-553 Kraków

W dobie pandemii koronawirusa pracujemy 24/7.

Zadzwoń i ustal dogodny termin dezynfekcji.

+48 572 214 116

biuro@ozonox.pl

tel.: +48 572 214 116

ozonox-logo.png